If you buy it, you eat it! save!

This is a simple one.  Over the years I have purchased food products that were not what I thought they were.  One example was 3 cups of goat yogurt from Earth Fare grocery. I thought it would be a healthy food, or even a treat!  imagine that!  I picked out flavors I liked and took them home.  Upon opening the first one I found it tasted fine but smelled horrible–like G_O_A_T smell horrible.  They cost me $1.00 apiece.  I really did not want to eat them, but that  money came out of the household food budget.  I found that by holding my nose and spooning the yogurt down, it tasted FINE.  I just could not bear the SMELL.  Lesson learned– if you buy it, you eat it.  This is a good lesson to just buy one of a new food product or even a sample size if possible.  Buying sample sizes seems a waste at first, but it is a good way to try out a new taste.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s