hand lotion vs cream, what’s the difference?

This is one of those things you learn as you get older.  Nobody told me the difference between these products, I just figured it out when I was about twenty-five years old.  In one office I worked in (there were many women) we kept a large pump bottle of inexpensive hand lotion.  We could use it whenever we wanted.  We took turns buying a refill bottle when one was used up.  It worked okay I guess, but pretty soon your hands (or elbows or arms) soon got dry feeling.  I checked the contents and found it was basically water.  When I started making a little more money, I could afford to buy hand LOTION for myself and kept it at home.  There was less water in it.  It was heavier, sometimes waxier feeling, but in a good way.  You could use just a dab and it lasted way longer.  Of course, it cost a lot more but in the long run you saved money.  Fancy lotion always make a nice gift for your girlfriends!

Advertisements

cheapest is not always best in shampoo

I had two coupons recently for shampoo I would not ordinarily purchase.  However, since they work so well and are so rich I want to recommend them as “cost savers.”  This is because you only use half as much as a cheaper product.  One is Garnier Whole Blends and the other is Herbal Essences.  I don’t know why they renamed the H-E shampoo, years ago it was simply “Herbal ESSENCE.”

Wretched retirement party

This happened back in 2005.  We had a huge retirement party in our office.  There was a large buy-out offered by the company and many workers signed up for it.  Oh joy, there were 10 in my office chomping at the bit to sign up.  As the secretary, I knew I would be devoting a large amount of time to it.  The party would be at the end of December.  Our committee decided it would be nice to use red and green serving pieces.  One lady brought her mom’s red punch bowl.  You can see where this is going.  One hour before the party started, I was schlepping a large buggy of food down the sidewalk towards the building.  The lady who brought the bowl charged up the sidewalk with a look of thunder on her face.  When I got to the conference room I found out why.  Another woman filled the bowl with 2 bottles of chilled ginger ale and a huge tub of orange sherbet.  Then she added a large chunk of round ice.  She began stirring it to mix everything.  In a brilliant move, she decided to break up the ice with a jumbo office letter opener.  Wham wham- them C-R-A-C-K.  Punchy stuff began leaking out onto the floor.  Damage control began.  She didn’t give a thought to the fact that the old bowl wasn’t tempered glass and by dumping in cold items, she had chilled it a lot.  A slight whack with the opener was all it took!

Weird things I have seen on job interviews

Had to escort a man to our office once–he was there for a job interview with my manager.  You read these stories of weird things people do in job interviews– believe me they are true.  I have some odd stories I should post.   This guy blurts out “I can’t believe they called me for this interview, I don’t even meet the job requirements.” I said “hmm, hmm.”  He continues.  “They let me sleep all the time where I work (this was the same company, different city)  I work double shifts, they would rather pay me OT instead of hiring another person.”  The managers knew the guy slept & looked the other way.

Pee Wee says girlfriend, don’t do it!

This could cause flack for me.  I see it as a way to sock more money into your retirement account.  This is the most addictive thing I have seen women do.  Acrylic nails are like drugs!  YES, they are beautiful!  YES they make your hands look gorgeous!  YES YES YES.  But they’re costly!  I was tallying up prices I looked up on Yahoo answers & saw these nails cost $500-$700 per year.  I have personally known women who get these applied for special occasions and love, love, love how they look.  So they keep on getting them. Why, ladies?  Wouldn’t you rather retire early?  A pretty manicure is very easy to do yourself using the proper tools.  And there’s a rainbow of affordable nail polishes you can buy and apply yourself.  Some of my friends stop using the better nail parlors & start going to unlicensed places which are a whole lot cheaper but a tad risky.  The acrylics can make your nails thinner (I know one lady who wore them for 11 years non-stop and finally quit).  There are dangers of fungus and infection. Just my 2c.

Plot & Plan ahead of time Pee Wee $ay$

As I get older, I realize more things.  These things are admitting that my household appliances do not last very long.  7-10 years seems to be the max on everything.  My tip today is start shopping early!  This does not mean to trash your appliances and tote new ones in the door.  But the next time you have a little spare time, check out the aisles in Home Depot, Best Buy, or Wal*Mart.  Start looking at prices and features.  Take a notepad if you need to remember details, measurements,  and make/models.  In the last 20 years appliances have changed, and many you used to buy no longer exist.  They are a lot fancier, have electronic touch pads instead of dials to twist.  Many have plans you get that require a company service guy to visit your home every year to run a diagnostic test with a laptop.  These will be free for while I found out.  Then when the day comes when your washer/dryer combo huffs its last breath you are READY.  Also, make sure the delivery deal includes that they HAUL OFF the old item.

If you buy it, you eat it! save!

This is a simple one.  Over the years I have purchased food products that were not what I thought they were.  One example was 3 cups of goat yogurt from Earth Fare grocery. I thought it would be a healthy food, or even a treat!  imagine that!  I picked out flavors I liked and took them home.  Upon opening the first one I found it tasted fine but smelled horrible–like G_O_A_T smell horrible.  They cost me $1.00 apiece.  I really did not want to eat them, but that  money came out of the household food budget.  I found that by holding my nose and spooning the yogurt down, it tasted FINE.  I just could not bear the SMELL.  Lesson learned– if you buy it, you eat it.  This is a good lesson to just buy one of a new food product or even a sample size if possible.  Buying sample sizes seems a waste at first, but it is a good way to try out a new taste.